1. Bogata oferta - Jaki wybrać klimatyzator ?

Podstawowym kryterium powinien być dobór urządzenia do warunków panujących w pomieszczeniu, gdzie ma spełniać swoją funkcję, stąd konieczne jest udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, w tym czasem zaskakującego: "ile osób przebywa w pomieszczeniu?". Równie istotnym kryterium jest oczekiwane przeznaczenie. Obecnie produkowane klimatyzatory to pompy ciepła mające zdolność chłodzenia, ale również ogrzewania pomieszczeń. Niektóre modele oferują ogrzewanie nawet przy temperaturach -20 stopni Celsjusza, a praktycznie każdy model poradzi sobie w -10 stopniach Celsjusza. Odpowiednio dobrane urządzenie może zatem być także źródłem ciepła praktycznie w każdych obecnie panujących w Polsce warunkach. Kolejnym ważnym kryterium jest rodzaj prowadzonej działalności w pomieszczeniu objętym klimatyzacją, gdyż zapewnienie stabilności temperatury wymaga specyficznych rozwiązań tak jak silnie zanieczyszczone powietrze wymaga zastosowania jednostki przygotowanej na takie wyzwanie. Podobnie w przypadku powietrza na zewnątrz, im bardziej zanieczyszczone, tym istotniejsze jest zastosowenie odpowiedniej jednostki zewnętrznej w celu zapewnienia dłuższej bezproblemowej eksploatacji. Względy estetyczne również niejednokrotnie mają decydujące znaczenie, dlatego w ofercie posiadamy jednostki wewnętrzne bardzo ciekawe wzorniczo jak choćby LG Artcool, czy Rotenso Versu. Aspekt ekonomiczny to kolejny ważny czynnik, który ma kilka składowych, choćby cenę zakupu i koszt eksploatacji. Warto zapytać, czy model droższy w zakupie nie zaoferuje oprócz dodatkowych funkcji niższych kosztów eksploatacji. Mając na uwadze Państwa zadowolenie zawsze postaramy się przygotować kilka wariantów, z których to Wy dokonacie ostatecznego wyboru.

 

2. Użytkowanie klimatyzatora - Ile to kosztuje ?

Proste pytanie, jednak wiele zależy od użytkownika i warunków pracy. Ogólnie sprawę ujmując na koszty użytkowania składają się koszty prądu oraz koszty przeglądów. Pozornie jedne i drugie od siebie nie zależą. Niestety oszczędności na przeglądach z czasem będą wpływały na koszty energii, gdyż zanieczyszczone wymienniki będą pracować mniej wydajnie, a tym samym pobór prądu wzrośnie. Wymagania producentów co do przeglądów bywają różne, podobnie jak warunki pracy, można jednak przyjąć, że najczęściej potrzebne są 1 lub 2 przedlądy w roku. Koszty energii zależą od mocy i klasy energetycznej urządzenia oraz od tego, czy urządzenie będzie wykorzystywane tylko do chłodzenia, czy również do grzania. Najoszczędniejsze jednostki o mocy 2,6kW (czyli najmniejsze) wykorzystywane wyłącznie do chłodzenia mają roczne zapotrzebowanie na energię na poziomie zaledwie 100 KWh (70 PLN rocznie). Użycie funkcji ogrzewania oznacza jednak kilkukrotny wzrost zużycia prądu, warto o tym pamiętać decydując się na tańszy, ale mniej energooszczędny model.

 

3. Budujesz budynek - Kiedy zaplanować montaż klimatyzatora ?

Jak najwcześniej, to oczywista odpowiedź, jednak to nie klimatyzator będzie decydował o kształcie i wielkości pomieszczeń. Spotkanie z nami na etapie stanu surowego z pewnościa pozwoli zaoszczędzić koszty oraz poprawi estetykę rozwiązań, będzie oczywiście wymagało montażu dwuetapowego i przemyślenia miejsc montażu. Późniejsze etapy budowy nie są przeszkodą, mogą jednak ograniczać zastosowane rozwiązania lub generować dodatkowe koszty. Montaż w wykończonym domu nie jest absolutnie problemem, ale wtedy nie piszemy już o planowaniu montażu, tylko montażu laugh

 

4. Mieszkanie w bloku - Czy możesz zainstalować klimatyzator ?

To zależy. Głos w tej sprawie może należeć do spółdzielni, wspólnoty, raczej nie do konserwatora zabytków, jadnak warto znać stanowisko zarządzającego budynkiem lub instytucji sprawujących opiekę. Fakt istnienia już zamontowanych klimatyzatorów na naszym bloku niekoniecznie wyjaśnia sytuację, ale stanowi wskazówkę, precedens. Odnośnie możliwości technicznych i kosztów, zdecydowanie najlepszą sytuacją jest ta, w której jednostka zewnętrzna może być zainstalowana w obrębie balkonu.

 

5. Serwis klimatyzatora - Kiedy najlepiej i jak często ?

Tu również wiele zależy od wykorzystania klimatyzatora jednak najczęściej odpowiedź, że co 0,5-1 roku będzie prawidłowa. Wpływ na częstotliwość mają:

- warunki gwarancji,

- zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu, w którym pracuje jednostka wewnętrzna,

- zanieczyszczenie środowiska w miejscu pracy jednostki zewnętrznej,

- moc jednostki i rodzaj zastosowanego czynnika powodująca konieczność inspekcji pod kątem szczelności instalacji.

 

6. Ile kosztuje montaż ?

Hmmm, to zależy. Montaż "przez ścianę", czy montaż na dachu z 15 metrami instalacji ? Montaż jednego klimatyzatora, czy kilku w jednym obiekcie ? Z wykorzystaniem podnośnika koszowego ........itd. ? Wiele zmiennych ma wpływ na koszt montażu, dlatego bez określenia jaką jednostkę montujemy i w którym miejscu, nie jesteśmy w stanie poprawnie podać kosztu. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że z uwagi na obowiązujące przepisy w zasadzie usługa montażu jest zawsze połączona z zakupem jednostki, na które posiadamy atrakcyjne ceny.